برگزاری کلاس گام به گام نظارت تاسیسات برقی
1397-11-07
جلسه سازندگان در سازمان نظام مهندسی استان تهران
1397-11-13

دوره های آموزش ایمنی HSE

شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که نام دوره آموزشی HSE یا ایمنی ساختمان را شنیده باشید اما اطلاعات زیادی راجع به اینکه ماهیت این دوره‌های آموزشی چیست و چگونه می‌توان شرکت‌ها و سازمان‌هایی که گواهینامه معتبر برای آموزش HSE را صادر می‌کنند پیدا کنید. در این مقاله ما به شما کمک می‌کنیم تا اطلاعات لازم برای آشنایی و ثبت نام و دریافت مدرک معتبر آموزش ایمنی HSE را پیدا کنید.

HSE یا ایمنی چیست؟

آموزش HSE از سه قسمت تشکیل‌شده است:

 1. سلامت یا health
 2. ایمنی یا safety
 3. محیط یا enviroment

که برای هر سازمان به دلیل جلوگیری از مشکلات ایمنی، بهداشتی و زیست محیطی و همچنین پاسخ به شرایط اضطراری و ریسک‌های جدید  تهیه می‌شود.

در حال حاضر در کشور ما پیمانکاران بخش‌های مختلف، قبل از عقد قرارداد موظف به تهیه و تدوین HSE plan و ارائه‌ی آن به کارفرما می‌باشند. درواقع کارفرما می‌بایست از کفایت برنامه‌ی ایمنی، بهداشت و زیست‌محیطی سازمان شما اطمینان به عمل آورد.

 

دوره ‌های آموزش HSE انجمن سازندگان مسکن و ساختمان شهر تهران بنا به نیاز مهندسان و نیاز جامعه به‌صورت زیر است:

 1. دوره های ایمنی با مجوز از اداره کار
 2. آموزش ایمنی عمومی
 3. آموزش ایمنی ویژه مهندسان ناظر
 4. آموزش ایمنی ویژه پیمانکاران و…
 5. دوره های اختیاری نظام مهندسی
 6. کارگاه‌های اسکلت فلزی و اسکلت بتنی
 7. گام‌به‌گام نظارت، گزارش‌نویسی و…

 

نام دورهتعداد ساعترشته های مورد نیازالزاممدرک
ایمنی عمومی ویژه مسئولین ایمنی کارگاه ها40 ساعتبرق ، مکانیک ، عمران ، معماریبرای مسئول ایمنی شدن الزامی استمدرک رسمی اداره کار و انجمن سازندگان
ایمنی کار در عملیات ساختمان (ایمنی مهندسین ناظر ساختمان)24 ساعتبرق ، مکانیک ، عمران ، معماریاختیاری استمدرک رسمی اداره کار ، نظام مهندسی استان تهران و انجمن سازندگان
ایمنی و بهداشت کار برای کارگران تحت پوشش پیمانکاران8 ساعتعمومیاختیاری استمدرک رسمی اداره کار و انجمن سازندگان
آموزش ایمنی عمومی برای کارفرمایان و صاحبان کار پیمانکاری20 ساعتکارفرما نیاز به مدرک ندارداختیاری استمدرک رسمی اداره کار و انجمن سازندگان
شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک16 ساعتبرق ، مکانیک ، عمران ، معماریبرای مسئول ایمنی شدن الزامی استمدرک رسمی اداره کار و انجمن سازندگان

 

 

آموزش ایمنی یا HSE برای چه افرادی می‌باشد؟

آموزش ایمنی عمومی برای افرادی ایست که می‌خواهند مسئول ایمنی شوند.این دوره شامل 40 ساعت دوره برای چهار رشته اصلی برق، مکانیک، عمران و معماری می‌باشد. ایمنی به‌عنوان حفاظت انسان و کارایی او از صدمات و پیشگیری از صدمه دیدن انسان تعریف می‌شود. هدف از اجرای مقررات ایمنی و دستورالعمل‌های مربوطه، امکان به وجود آمدن محیط سالم است به‌نحوی‌که کارگران بدون دغدغه خاطر و بدون ترس از خطرات بکار خود ادامه دهند.

 

 

 

مزایای توجه به رعایت اصول ایمنی و بهداشت حرفه‌ای به شرح زیر است:

برای کارگران:افزایش روحیه – کاهش فشار کار – کاهش جراحات و صدمات – کاهش حوادث – افزایش راحتی – افزایش حفظ رفاه و سلامتی –  افزایش سطح بهداشت‌کار

برای کارفرمایان :کاهش حوادث – افزایش کیفیت کار – افزایش کارایی کارکنان – کاهش خطاها – کاهش مخارج درمانی کارگران – استفاده بهتر از نیروی انسانی – کاهش هزینه‌ها

 

 

 

 

آیا استفاده از مسئول ایمنی که دوره آموزش HSE گذرانده باشد لازم است؟

بله هنگامی که پروژه از حدی مشخص بزرگتر شود الزامی است. در حال حاضر مطابق قوانین و مقررات و آیین‌نامه‌های ذیل کارفرمایان مکلف به به‌کارگماری مسئول ایمنی در کارگاه‌های خود می‌باشند: – آیین‌نامه کمیته حفاظت فنی و بهداشت‌کار  : 1391 – آیین‌نامه ایمنی در معادن مصوب سال  نفر کارگر هستند باید یک نفر به‌عنوان مسئول ایمنی و یک نفر به‌عنوان مسئول 25 – در کلیه معادنی که دارای حداقل 1 ماده بهداشت حرفه‌ای به استناد آیین‌نامه کمیته حفاظت فنی و بهداشت‌کار مصوب شورای عالی حفاظت فنی تعیین گردد.  : مقررات ملی ساختمان 12 – مبحث  متر از روی پی و یا داشتن 18  مترمربع و یا با ارتفاع بیش از 3000   در کارگاه ساختمانی بناهای با زیربنای بیش از 12-1-5-5  متر از کف گذر، مجری موظف به تعیین مسئول ایمنی و معرفی وی 3  نفر کارگر و همچنین در گودبرداری بیش از 25 حداقل به کارکنان و مهندس ناظر می‌باشد.

هم‌چنین بر طبق آیین‌نامه ایمنی امور پیمانکاری کلیه پیمانکاران سراسر کشور ملزم به طی دوره‌های آموزش ایمنی کار در دو سطح کارگران و کارآموزان و نیز کارفرمایان (پیمانکار )می‌باشند. آموزش در راستای اهداف بهداشت حرفه‌ای از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .چرا که آموزش صحیح سطح آگاهی افراد را بالاتر برده و فرهنگ ایمنی و بهداشت را در بین کارگران باز می‌کند .طبیعی است که کارگر هر چه قدر نسبت به ایمنی و مسائل مربوط به آن آگاه‌تر باشد کمتر مرتکب اعمال غیر ایمن می‌شود و همچنین افراد دیگر را نیز از انجام آن منصرف می‌کند. با توجه به الزامات قانون در خصوص رعایت موازین ایمنی و بهداشت‌کار و با آموزش و تربیت مسئولین ایمنی و به‌کارگیری آن‌ها در پروژه‌های ساخت‌وساز شهری و هم‌چنین پروژه‌های عمرانی این نیاز قانونی برآورده می‌شود.  ، انجمن صنفی کارفرمایی سازندگان مسکن و ساختمان شهر تهران در راستای اهداف و وظایف ذکرشده در اساسنامه انجمن با اخذ مجوز از مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت‌کار وابسته به وزارت کار ، دوره‌های آموزشی ایمنی کار را منطبق با ضوابط و سرفصل‌های مرکز فوق برگزار می‌نماید که شرکت‌کنندگان در این دوره‌ها پس از موفقیت در گذراندن آزمون ، گواهینامه صادرشده توسط مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت‌کار را دریافت می‌نمایند.

 

دوره های ایمنی ساختمان

 

 

زمان لازم برای گزراندن دوره های آموزش HSE چقدر است؟

برای گرفتن صلاحیت مسئول ایمنی باید دو دوره اجباری آموزش عمومی ایمنی به مدت 40 ساعت و آموزش شناسایی خطرات و ارزیابی  ریسک به مدت 16ساعت  گذرانده شود و بعد از قبولی در آزمون ، گواهینامه رسمی آن از طرف  مرکز تحقیقات اداره کار صادر می‌شود.

همچنین برای کارفرمایان و پیمانکاران و مجریان و شرکت‌های سازنده باید یک دوره 20ساعته  آموزش ایمنی و بهداشت‌کار مخصوص کارفرمایان و صاحبان کار پیمانکاری گذرانده شود و کارگران و استادکاران این شرکت‌ها باید یک دوره 8 ساعته  ایمنی و بهداشت‌کار مخصوص کارگران را بگذرانند و بعد از گذراندن این دوره‌های اجباری شرکت فوق می‌تواند صلاحیت ایمنی پیمانکاران را از اداره کار اخذ نماید.

 

 

 

 

شرح وظایف مسئول ایمنی چیست؟

مسئول ایمنی کارگاه زیر نظر مدیر کارگاه و مدیر ایمنی پروژه انجام وظیفه می‌کند، و وظیفه:

 • مشاوره با مدیر کارگاه و ارائه‌ی توصیه‌های لازم
 • نظارت بر رعایت کلیه‌ی مقررات ایمنی
 • برنامه‌ریزی و تهیه‌ی چک‌لیست انواع بازرسی‌های ویژه
 • بازرسی‌های مستمر و بازرسی‌های دوره‌ای
 • یادآوری موضوع ایمنی در تمام لحظات و برای همه‌ی افراد
 • تشکیل جلسات برای اعضای کمیته‌ها در مورد مسائل ایمنی
 • تشکیل جلسات آموزشی
 • تهیه‌ی گواهی معاینه ماشین‌آلات
 • تهیه و تنظیم صحیح گزارش‌های به هنگام از کیفیت ایمنی کارگاه
 • تهیه‌ی گزارش حوادث و ارائه‌ی آن‌ها به مراجع ذیصلاح مرتبط با موضوع و …

 

پیاده‌سازی ایمنی در کارگاه:

با توجه به اهمیت و ضرورت رعایت ایمنی و بهداشت در کارگاه‌های ساختمانی بنا بر آنچه تابه‌حال بیان گردید، پیمانکار پروژه باید با تشکیل  و فعالیت مسئول مربوطه HSE بخش ایمنی و بهداشت تحت عنوان واحد تحت نظر رئیس کارگاه جهت این مهم اولویت ویژه‌ای قائل گردد.

چک‌لیست‌های ایمنی:

به‌منظور کنترل و برنامه‌ریزی لازم جهت ایمنی و بهداشت کارگاه، فرم‌هایی در این خصوص تهیه گردیده است تا ضمن کنترل ایمنی و بهداشت کارگاه در صورت لزوم آموزش‌های موردنیاز و رفع نواقص با برنامه‌ریزی مدون انجام گردد. در ذیل چک‌لیست‌های ایمنی و بهداشت کارگاه آورده شده و در خصوص هرکدام توضیحات لازم ارائه گردیده است.

حوزه‌بندی تهیه چک‌لیست‌ها و کنترل آن‌ها:

با توجه به گستره فعالیت‌هایی که در یک کارگاه ساخت صورت می‌پذیرد به‌طور عمده در حوزه‌های زیر باید چک‌لیست مربوطه تهیه گردد و روند فعالیت به‌طور مستمر مورد ارزیابی قرار گیرد. این حوزه‌ها عبارت‌اند از:  اخذ مجوزهای لازم ایمنی عابران و مجاوران جلوگیری از سقوط، حریق، سوختگی و برق‌گرفتگی  تسهیلات بهداشتی و رفاهی  وسایل و تجهیزات حفاظت فردی وسایل و سازه‌های حفاظتی وسایل، تجهیزات و ماشین‌آلات ساختمانی وسایل دسترسی عملیات گودبرداری و عملیات تخریب

آموزش ایمنی دادن به افراد:

مسئول ایمنی باید در انتخاب افراد دارای مهارت نقش مؤثری داشته باشد. در انتخاب افراد سابقه کاری آن‌ها در انجام وظایف محوله، رعایت نکات ایمنی در سوابق کاری، پرهیز از انجام امور پرخطر درگذشته و … باید مدنظر قرار گیرد. پس از استخدام افراد شاغل در کارگاه، بدون در نظر گرفتن تجارب کاری هر فرد آموزش ایمنی و آموزش حیطه کاری فرد باید صورت پذیرد. همچنین فرد شاغل در کارگاه در هر رده و سمتی باید نسبت به رعایت ایمنی متعهد گردد.

چک‌لیست ممیزی آموزش:

توجه به اهمیت امر آموزش اولین چک‌لیست مربوط به آموزش افراد می‌باشد. نیازهای آموزشی افراد شاغل در کارگاه با پاسخ به سؤالات طراحی‌شده مشخص می‌گردد. همچنین سطح و میزان آموزش‌ها نیز قابل‌برنامه‌ریزی و اجرا خواهد بود.

 

 

 

 

مدارک آموزشی ایمنی HSE از چه ارگان‌هایی صادر می‌شود؟

کلیه مدارک آموزش ایمنی توسط مرکز تحقیقات و بهداشت اداره کار و تعاون صادر می‌شود و فقط دوره ایمنی ناظرین دارای مدرک سازمان نظام‌مهندسی استان تهران را دارد.

اساتید کلاس‌های آموزش ایمنی چه افرادی هستند؟تمامی اساتید کلاس‌های فوق از افراد دوره‌دیده در مرکز تحقیقات و بهداشت اداره کار و تعاون یا بازرسان اداره کار می‌باشند.انجمن سازندگان مسکن و ساختمان شهر تهران دارای مجوز رسمی از اداره کار برای  برگزاری دوره‌های ایمنی می‌باشد.برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به کانال آموزش انجمن سازندگان (@amozesh_sazandegan) مراجعه کنید.برای اطلاع از دوره‌ها با شماره 09213818478 و 02126409639 تماس بگیرید.

 

 

 

 

حضور مسئول ایمنی در کدام‌یک از کارگاه‌های ساختمانی الزامی است؟

مطابق بند 12-1-5-5 مبحث 12 مقررات ملی ساختمان ویرایش 1392:

در کارگاه‌های با زیربنای بیش از 3000 مترمربع و یا 18 متر ارتفاع از روی پی، معرفی شخصی ذیصلاح به‌عنوان مسئول ایمنی، بهداشت‌کار و حفاظت محیط‌زیست الزامی می‌باشد.

بعلاوه با توجه به دستورالعمل اجرایی گودبرداری‌های ساختمانی ابلاغی وزارت راه و شهرسازی در گودهای با خطر زیاد و بسیار زیاد به‌کارگیری شخص ذیصلاح و آشنا به مسائل ایمنی گودبرداری به‌عنوان “مسئول ایمنی کارگاه گودبرداری” الزامی است.

تعیین مسئول ایمنی رافع مسئولیت‌های اصلی سازنده نمی‌باشد.

ماده 2  آیین‌نامه کمیته حفاظت فنی و بهداشت‌کار ویرایش 15-04-1374:

در کارگاه‌هایی که دارای 25 نفر کارگر می‌باشند، کارفرما مکلف است کمیته‌ای به نام “کمیته حفاظت فنی و بهداشت‌کار” در  کارگاه با اعضای ذیل تشکیل دهد:

 • کارفرما یا نماینده تام اختیار او؛
 • نماینده شورای اسلامی کار یا نماینده کارگران کارگاه؛
 • مدیر فنی و در صورت نبودن او یکی از سر استادان کارگاه؛
 • مسئول حفاظت فنی؛
 • مسئول بهداشت حرفه‌ای.

 

مطابق کدام قانون وچود مسئول ایمنی در کارگاه الزامی می‌باشد ؟

برابر مبحث 12 مقررات ملی ساختمان بند 12-1-3-1 عملیات ساختمانی از تخریب، خاک‌برداری، گودبرداری، حفاظت گودبرداری و پی‌سازی، احداث بناهای موقت و دائم شروع‌شده و توسعه، تعمیر اساسی و تقویت بنا، نماسازی، محوطه‌سازی و ساخت قطعات پیش‌ساخته در محل کارگاه ساختمانی و سایر تأسیسات زیر بنایی را شامل می‌گردد که برابر بند 12-1-4-1 می‌بایست قبل از شروع عملیات ساختمانی اقدامات لازم جهت بیمه مسئولیت مدنی و شخص ثالث کارگاه و همچنین بیمه اجباری کارگران ساختمانی باید توسط سازنده برقرار گردد.

 

ضمناً برابر بند 12-1-5-4 سازنده و سایر کارفرمایان کارگاه‌های ساختمانی موظف‌اند برای تأمین ایمنی، سلامت و بهداشت کارگران، وسایل و تجهیزات لازم را بر اساس مقررات مبحث دوازدهم مقررات ملی تهیه و در اختیار آن‌ها قرار دهند. چگونگی کاربرد این وسایل را به کارگران آموخته و نیز در مورد کاربرد وسایل و تجهیزات و رعایت مقررات مذکور نظارت نمایند. کارگران نیز ملزم به استفاده و نگهداری از وسایل مذکور و اجرای دستورالعمل‌های مربوط می‌باشند و طبق  بند 12-1-5-1 در هر کارگاه ساختمانی سازنده موظف است اقدامات لازم به‌منظور حفظ و تأمین ایمنی، بهداشت‌کار و حفاظت محیط‌زیست را به عمل آورد.

 

همچنین برابر بند 12-1-5-8 مهندس ناظر موظف به نظارت بر اجرای مقررات مبحث 12 در عملیات ساختمانی مطابق با بند 12-1-3-1 می‌باشد. هرگاه مهندس ناظر در ارتباط با عملیات ساختمانی، مواردی را خلاف این مبحث مشاهده نماید، باید ضمن تذکر کتبی به سازنده، مراتب را به مرجع رسمی ساختمان (شهرداری) اعلام نماید.

لذا همه مهندسان طراحان، ناظران، مجریان و سازندگان موظف‌اند با آگاهی کامل از وظایف قانونی خود نسبت به رعایت ضوابط ایمنی در کارگاه اقدامات مقتضی را به عمل‌آورند.

 

 

 

 

 

ثبت نام در دوره های آموزش ایمنی HES چگونه است؟

بعد از گذراندن این دوره‌های اجباری شرکت فوق می‌تواند صلاحیت ایمنی پیمانکاران را از اداره کار اخذ نماید . کلیه مهندسان، دانشجویان شرکت‌های مجری و پیمانکاری و مشاوران برای ثبت‌نام در دوره‌های فوق می‌توانند از طریق زیر اقدام نمایند:  به محل انجمن واقع در بلوار میرداماد روبروی مسجد الغدیر پلاک 188

آموزش ایمنی مخصوص ناظران و مهندسان که این آموزش‌ها بیشتر برای افرادی می‌باشد که در کارگاه‌ها مشغول به کار نظارت یا اجرا می‌باشند و برای کسب تجربه بیشتر در این کلاس‌ها شرکت می‌کنند.

مشاهده وضعیت دوره های در حال برگزاری

 

 

 

 

 

آموزش دوره‌های اختیاری سازمان نظام‌مهندسی استان تهران

انجمن سازندگان مسکن و ساختمان شهر تهران دارای مجوز دوره‌های اختیاری نظام‌مهندسی استان تهران می‌باشد.دوره‌های اختیاری شامل کارگاه اسکلت فلزی،کارگاه اسکلت بتونی، گام‌به‌گام نظارت، گزارش‌نویسی، طراحی سازه‌های بتنی و…می‌باشد.اساتید کلاس‌های فوق زیر نظر سازمان نظام‌مهندسی تهران می‌باشد.بعد از اتمام دوره از سازمان نظام‌مهندسی تهران گواهی حضور در دوره صادر می‌شود.این آموزش‌ها با توجه به کیفیت و مطالب مورد تدریس باعث افزایش تجربه و اطلاعات مهندسان ناظر و مجری در پروژه‌های ساختمانی و اجرای هرچه صحیح‌تر آن پروژه‌ها می‌باشد.

 

دوره های آموزش ایمنی HSE
3 (60%) 2 vote[s]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *