فرم های بیمه انجمن سازندگان
1396-01-23
غرفه انجمن سازندگان در روز مهندس- سالن میلاد نمایشگاه بین المللی
1396-07-05

همایش سازندگان شهر تهران در هفته مهندس

همایش انجمن سازندگان مسکن و ساختمان شهر تهران تحت عنوان “سازندگان و کیفیت ساخت” در روز سه‌شنبه ۳/۱۲/۹۵ مقارن با هفته مهندس با حضور مقامات ارشد مجمع تشخیص مصلحت نظام و وزارت کار و مدیران صنعت بیمه و مدیران اجرایی ابر پروژه های ساختمانی و اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی تهران و جمع کثیری از اعضای این سازمان برگزار گردید.

در این مراسم آقای مهندس سعادت نژاد رئیس انجمن سازندگان طی سخنانی اظهار داشتند: از تیرماه سال گذشته بحث اجرایی شدن مجری ذیصلاح متوقف شد که باید دنبال شود باید پافشاری کنیم که سازنده و عامل اجرا صلاحیت داشته باشد.ناصالحین باید ازساخت بیرون بروند و صالحین به ساخت واردشوند. اجرا به سالیان متمادی تجربه و تسلط به فوت و فن نیاز دارد.

دکتر سعید محمد مدیرعامل شرکت باغ فردوس ایرانیان مجری ابر پروژه اطلس مال نیز در این نشست گفتند: در شرکت های بزرگ چندین گروه کاری مختلف و مستقل از هم مشغول به کارند که این امر باعث به وجود آمدن چالشی بزرگ در زمینه مدیریتی و کنترل پروژه ها می شود که لازمه خروج از این چالش، توانایی مدیر در گسترش روابط کاری و بهینه کردن آن برای ایجاد یک ارتباط موثر، هموار و بی دغدغه با تمام اعضای درون یا بیرون از شرکت می باشد.

وی افزود: مدیریت پروژه بکارگیری دانش ، مهارتها ، ابزار و تکنیکهای لازم در اداره جریان اجرای فعالیتها ، به منظور رفع نیازها و انتظارات متولیان از اجرای پروژه است که شامل محدوده های: مدیریت یکپارچگی پروژه-مدیریت محدوده پروژه-مدیریت زمان پروژه-مدیریت هزینه پروژه-مدیریت کیفیت پروژه-مدیریت منابع انسانی پروژه-مدیریت ارتباطات پروژه-مدیریت ریسک پروژه-مدیریت کالا و مواد پروژه می باشد.

سپس آقای دکتر روانشادنیا عضو هیات علمی دانشگاه و هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان تهران به ایراد سخنرانی پرداختند. وی گفت: با توجه به اینکه طبق قانون به‌کارگیری مجری ذیصلاح در ساختمان‌ها الزام‌آور است ، بنابراین به نظر می‌رسد با تحقق قانون مجری ذیصلاح، امکان صدور شناسنامه فنی برای ساختمان‌ها مهیا شود. وی نسبت به ضرورت نگرش به ساختمان‌ها از دیدگاه بهره‌برداران گفت: بهره‌بردار حق دارد که از جزئیات فنی ملکی که خریداری می‌کند اطلاعات دقیق داشته باشد و صدور شناسنامه فنی زمینه مساعدی برای تحقق این حق‌مسلم مصرف‌کنندگان است.

این عضو هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان تهران با اظهار تأسف از اینکه صدور شناسنامه فنی برای ساختمان‌ها در این سال‌ها مورد غفلت واقع شده است تأکید کرد: اجرای شناسنامه فنی یکی از مطالبات اصلی سازمان نظام مهندسی بوده و در دوره هیات مدیره جدید پیگیری این مطالبه جدی‌تر صورت گرفته است.

دکتر روانشادنیا هم چنین اظهار داشت: یکی از شروط صدور شناسنامه فنی برای ساختمان‌ها، حضور شرکت‌های بیمه در صنعت ساختمان است و عدم مشارکت شرکت‌های بیمه در ساختمان‌سازی در حالی صورت می‌گیرد که قانون دو دهه پیش این مهم را الزام‌آور کرده است.

در ادامه آقای کریمی رئیس کمیته کسب و کار مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص کسب و کارهای نوین در صنعت ساختمان مطالبی ارائه نمودند و با وجود حدود ۱۲۰ هزار مهندس در نظام مهندسی تهران، این پتانسیل را مغتنم دانسته و بر استفاده از نیروهای جوان و ایده های جدید تأکید داشتند.

سخنران بعدی همایش آقای دکتر مظفری رئیس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار بودند که در زمینه ایمنی کار در پروژه های ساختمانی گفتند: ۴۵ درصد حوادث ناشی از کار در ایران در بخش ساختمان و معادل ۶/۲ برابر دنیا است و با اینکه تاکنون در زمینه کاهش حوادث کار آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های فراوانی تدوین و برای اجرا ابلاغ شده است؛ اما نبود ضمانت اجرایی کافی، ضعف دولت در انجام بازرسی و کنترل‌های لازم و تمایل کارفرمایان به کسب بیشترین سود در کارگاه‌های ساختمانی و حذف هزینه‌های حیاتی ارتقای ایمنی در این کارگاه‌ها، باعث وقوع حوادث مرگبار برای نیروهای شاغل در این بخش می‌شود.

آقای مهندس آریازند معاون اجرایی شرکت سرمایه گذاری خانه سازی ایران وابسته به تأمین اجتماعی در مورد ضرورت استفاده از سازندگان صاحب صلاحیت در پروژه های شهری به ایراد سخن پرداختند و گفتند: چگونه است که در نظام فنی و اجرایی کشور هر سازه ای که دولت می خواهد بسازد ، فقط و فقط پیمانکار ذیصلاح و دارای رتبه می تواند مجری باشد ولی به مسکن و ساختمان های شهر که می رسد هر شخص فاقد صلاحیت مجاز به اجرای ساختمان می شود ؟؟ پس لزوم واگذاری اجرای پروژه های ساختمانی به مهندس مجری ذیصلاح همانقدر بدیهی است که واگذاری احداث پروژه های زیربنایی مثل راه و سد و تونل به پیمانکار واجدصلاحیت و دارای رتبه معتبر در نظام فنی و اجرایی کشور.

هم چنین آقای مهندس مدینه ای از کارشناسان ارشد نظام مهندسی مطالبی در خصوص نقش و جایگاه سازنده ذیصلاح در ساخت و ساز شهری به حاضرین در نشست ارائه نمودند.

در بخش پایانی همایش، میزگردی با حضور آقای دکتر رئیسی نژاد، خانم دکتر شاهرخیان و آقای مهندس صابر از کارشناسان نظام مهندسی و آقای دکتر شیری و آقای مهندس یوسفی از مدیران ارشد بیمه ایران در زمینه های: جایگاه معمار در ساخت و ساز بهینه، تضمین کیفیت ساختمان توسط سازنده ذیصلاح، بیمه تضمین کیفیت و نقش بیمه در کیفیت ساختمان برگزار گردید.

Rate this post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *